Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje pristatyta jau devintoji knygos „Erškėčių keliu“ dalis, pasakojanti apie tremties baisumus, žmonių likimus ir išgyvenimus. Šios knygos sudarytoja – Šilalės garbės pilietė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) Šilalės filialo pirmininkė, Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžiaus kavalierė Teresė Ūksienė.
Pirmoji knyga tuo pačiu pavadinimu išleista dar 1996 metais. Ją sudarė Monika Alūzaitė-Kuličauskienė, daugeliui žinoma partizanės Aldonos slapyvardžiu. Autorė turėjo vilties, kad skaitytoją kada nors pasieks ir antroji knyga. Tačiau, naujos knygos jai taip ir neteko išvysti. Po M. Alūzaitės-Kuličauskienės mirties jos pradėtą darbą pažadėjo tęsti šilališkiai – panašaus likimo žmonės, sovietinės okupacijos išvarginti buvę tremtiniai, kolegos ir bendraminčiai, kuriuos subūrė LPKTS Šilalės filialo pirmininkė T. Ūksienė. Jos dėka pasaulį išvydo jau devintasis tomas.
„Po antrosios knygos atsirado daug žmonių, kurie panoro, kad jų skausmas būtų įamžintas. Taip atsirado ir kitos dalys“, - pasakojo pati erškėčių kelią praėjusi leidinio sudarytoja T. Ūksienė.
Taikliai pastebėjo LPKTS valdybos narė Loreta Kalnikaitė, kad visų devynių knygų tiek pavadinimas, tiek formatas, tiek viršelis išliko toks pat. O taip pat, kad ir kur ši knyga buvo pristatyta, visur sulaukė didelio susidomėjimo ir kaskart atsirasdavo žmonių, norinčių pasidalinti savo atsiminimais ir liudijimais. Pastarieji ir sugulė į visus devynis tomus.
Knyga „Erškėčių keliu IX“ pasakoja skaudžias realių žmonių istorijas apie tremtį. Leidinyje sutalpintos Žemaitijos krašto, daugiausiai šilališkių, buvusių politinių kalinių, tremtinių ir rezistentų prisiminimai, įtaigūs pasakojimai ir straipsniai apie okupacijos padarytas žaizdas. Knygoje prisimenamas herojiškas partizanų pasipriešinimas okupantams, ryšininkų nuoširdi, pasiaukojanti pagalba kovotojams, nežmoniškas gyventojų persekiojimas – areštai be kaltės, bausmės – žiaurūs trėmimai į speiguotą Sibirą.
„Ši knyga – 672 puslapiai su 19 autorių ir daugybės žmonių istorijomis apie nepakeliamą skausmą, bet tuo pačiu ir džiaugsmą išlikus gyviems. Kiekvieną puslapį po raidę surinko mūsų Teresė. Tai milžiniškas darbas“, - sakė L. Kalnikaitė.
Šio, daugiatomio leidinio aktualumą ir reikalingumą liudija tai, kad jis pristatytas ir apie jį kalbama Ukrainos karo kontekste. „Mane palietė Ukrainos įvykiai. Visi matome, kas ten dedasi. Tai buvo ir Lietuvoje. Man teko matyti kankinius, nužudytus žmones. Todėl reikia būti budriems ir pasiruošusiems, mylėti savo artimą, savo tėvynę ir nepamiršti praeities”, - renginio metu kalbėjo T. Ūksienė, pridurdama, jog džiaugiasi galėdama tęsėti duotą pažadą šio leidinio pirmtakei. T. Ūksienė padėkojo pasiaukojančiai ir neatlygintinai straipsnius knygai rašiusiems autoriams, rėmėjams ir visiems pagalbininkams.
Į knygos pristatymą susirinko didelis būrys svečių ne tik iš Šilalės krašto, bet ir iš Šilutės, Kuršėnų, Telšių, Užvenčio ir Jurbarko. Atvyko žygaitiškis, knygų apie Lietuvos laisvės armiją ir Tauragės NKVD skyrių autorius Jonas Nairanauskas, Lietuvos Laisvės Armijos sąjungos Garbės pirmininkė, partizanų vado Vlado Montvydo Žemaičio dukra Irena Montvydaitė-Giedraitenė, kraštietis, VŠĮ Baltijos projektų ir leidybos direktorius Algirdas Aušra. Padėkos žodį už išliekamąją vertę turinčią knygą tarė ir Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė.
Renginį vedė Šilalės rajono literatų klubo „Versmė“ prezidentė Stefa Minutaitė, poetiškai pasakojimus iš naujosios knygos skaitė Dalia, Violeta ir mažoji Rugilė, o koncertavo Šilalės kultūros centro moterų kvartetas „Aitra“ (vadovė Laima Petkuvienė). Knygos pristatymo metu buvo eksponuojama T. Ūksienės nueito kelio fotografijų paroda.
Rima Norvilienė, Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vedėja
Turite klausimų?