Pasaulinė baltosios lazdelės diena Lietuvoje pradėta minėti nuo 1992 m., Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungai įstojus į Pasaulio aklųjų ir silpnaregių sąjungą. Aklieji mokomi vaikščioti, naudojantis baltomis lazdelėmis, todėl jiems skirta diena pavadinta šiuo vardu.
Pasaulinė baltosios lazdelės diena minima spalio 15 d. Tai priminimas matantiems, kad šalia mūsų gyvena žmonės, kurių pasaulyje šviesos nėra, vyrauja tik tamsa arba iš dalies.
Šią dieną organizuojami įvairūs renginiai. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių su regėjimo negalia problemas, informuoti apie regos sutrikimo priežastis, iš anksto užkertant kelią ligoms. Atmintinos dienos simboliu laikoma baltoji lazdelė – vienas pagrindinių įrankių, kuriuo naudojasi regėjimo negalią turintis žmogus.
Itin didelės reikšmės akliesiems turėjo Brailio rašto išradimas. Jį 1829 m. išrado aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti. 1837 m. išspausdinta pirmoji knyga Brailio raštu – „Prancūzijos istorija“.
Šiuolaikinė kompiuterinė technika gali padėti akliesiems ir skaityti, ir bendrauti. Speciali programinė įranga geba paversti ekrane matomą tekstą į garsą. Naudodamiesi tokiomis programomis aklieji gali naršyti ir po internetą. Sukurti ir specialūs Brailio rašto ekranai, leidžiantys „matyti“ tekstą. Naudojant skanerius, galima įvesti reikiamą informaciją, o Brailio spausdintuvai gali atspausdinti tekstą Brailio raštu.
Minint Pasaulinę baltosios lazdelės dieną, Šilalės viešojoje bibliotekoje lankėsi Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos 4a klasės ugdytiniai. Popietės metu vaikai žiūrėjo vaizdo įrašą apie regėjimo negalią turinčių žmonių kasdienybę, bandė vaikščioti užrištomis akimis su baltąja lazdele, siekdami pažinti supantį pasaulį per pojūčius.
Vaikai, vartydami knygutes „Sparnuotosios raidės“ ir „Sigito Poškos Baltijos valdovė“, susipažino su Brailio raštu, kiekvienas pasirašė savo vardą paruoštuose maketuose, diskutavo, kas kenkia akims ir ką reikia daryti, kad išsaugotume savo regėjimą, kokios priemonės palengvina regėjimo negalią turinčių žmonių kasdienybę.
Viešnagę bibliotekoje laukuviškiai užbaigė pažintimi su pirmame įstaigos aukšte esančia Interaktyvia erdve.
Šis renginys prisideda prie objekto „Biblioteka visiems“ įgyvendinimo.
Henrika Jokubauskienė, Vaikų skaityklos bibliotekininkė, autorės nuotr.
Turite klausimų?