Netradicinės kūrybinės dirbtuvės

2024 06 28

Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus Periodikos skaitykloje įvyko netradicinio formato užsiėmimas – zinų kūrybinės dirbtuvės. Tikriausiai kyla klausimas: kas yra zinas? Zinas yra mažo tiražo savilaidos, vaizdingas vieno asmens ar nedidelės entuziastų grupės leidinys, skirtas muzikos, literatūros ar meno krypčiai išreikšti. Tokio pobūdžio, tik tekstų formato leidinys yra čiabukas. Zinu ir čiabuku yra laikomas toks leidinys, kuris neturi ISBN kodo įpareigojančio saugoti leidinį knygų fonde. Toks formatas neturi jokių apribojimų, jų dėka galima drąsiai reikštis nespaudžiant savęs į rėmus.

Apie įvykusias dirbtuves pasakoja Šilalės viešosios bibliotekos savanoris Tautvydas Dominykas Jonaitis: „Siekdamas supažindinti bibliotekos skaitytojus su zinų ir čiabukų kūrimo procesu, sumaniau surengti eksperimentines dirbtuves. Į jas susirinko būrelis Šilalės jaunimo. Dirbtuvių metu papasakojau, kuo knyga skiriasi nuo zino ir čiabuko, parodžiau keletą pavyzdžių, pristačiau savo kurtą ir nedideliu tiražu paplatintą ziną apie menišką išsireiškimą ir kūrybą ,,Kiek Kainuoja Drąsa?“.

Apie šį formatą niekam nebuvo tekę girdėti. Skaitytojams pateikiau įdomesnio turinio žurnalų, laikraščių iškarpų, paveikslėlių. Šias zinų dirbtuves su bibliotekininke Vilma Stanceliene susiejome su skaitymo iššūkiu ,,Vasara su knyga“. Skatinome, jog kūrėjai savo leidinyje akcentuotų šių metų ,,Vasara su knyga“ temas bei vadovautųsi raktažodžiais ,,Vasara“ ir ,,Tarp eilučių“.

Ant paruoštų spalvotų knygelių dalyviai klijavo sau artimiausias iliustracijas bei po vieną poeto eilėraštį. Kūrėjai savo zinuose panaudojo Marcelijaus Martinaičio, Tomo Taškausko, Tautvydos Marcinkevičiūtės, Aldonos Šulskytės, Donato Petrošiaus, Justino Marcinkevičiaus bei Algimanto Baltakio eiles.

Dirbtuvių kūrybinis procesas vyko itin intensyviai, dalyviai drąsiai naudojosi visomis duotomis priemonėmis, dalinosi kūrybinėmis mintimis, bendravo. Smagu, kad visi išėjo pasikrovę geros energijos, rankose laikydami savo pirmąjį leidinį ir žinias, kurios tikrai nepraras savo vertės visą gyvenimą“, – sako savanoris Tautvydas.

Tai buvo paskutinis bibliotekos savanorio Tautvydo organizuojamas renginys. Jis džiaugiasi, kad bibliotekoje pavyko palikti savo pėdsaką bei įgyti naujos patirties, įgyvendinti idėjas. Žinoma, nepaisant, jog savanorystė įstaigoje baigiasi, Tautvydas tikrai ketina sugrįžti čia, kur viskas ir prasidėjo, be abejones, atsinešdamas su savimi naujus sumanymus!

Šilalės viešosios bibliotekos inf.

Paskutinį kartą redaguota: 2024-06-28