Nacionalinės bibliotekų savaitės proga Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkės Henrika Jokubauskienė ir Jolanta Venckienė lankėsi Upynos filiale. Čia surengta pažintinė popietė „Susipažinimas su neregių pasauliu“, kurios metu pristatytos regėjimo negalią turinčių žmonių pagalbinės priemonės Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos Upynos skyriaus ugdytiniams. Prie renginio organizavimo prisidėjo Upynos bibliotekininkė Giedrė Leškienė.
Vaikams buvo pristatyta medžiaga apie Pasaulinę baltosios lazdelės dieną, parodytas trumpas vaizdo įrašas apie regėjimo negalią turinčių žmonių kasdienybę. Mažieji pakviesti pabandyti pavaikščioti užrištomis akimis su baltąja lazdele po erdvę, pažindami supantį pasaulį per pojūčius.
Renginio metu pristatyta Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje turima priemonė – multifunkcinis MP3 radio grotuvas (elvislab.lt). ELVIS gali naudotis žmonės, kuriems rega nusilpo dėl amžiaus, ligos ar negalios; dėl fizinės negalios ar ligos negali sėdėti, laikyti knygos rankose ar perversti puslapių; vaikai ar suaugusieji, turintys skaitymo sutrikimą (disleksiją); vaikai, turintys mokymosi ar raidos sutrikimų.
Norintys gauti šią priemonę (MP3 radio grotuvą), klausyti ir parsisiųsti ELVIS leidinius galima tik tuomet, jei negali skaityti įprastai. Tam reikalinga patvirtinanti pažyma – oficialus dokumentas, kuriame nurodyta būklė ar įrašas ligos, dėl kurios negali skaityti įprastai, kodas. Pažymą gali išduoti šeimos gydytojas, optometrininkas ar akių gydytojas. Vaikams tinka logopedo ar Pedagoginės psichologinės tarnybos išduota pažyma.
Popietės metu bibliotekos lankytojai susipažino ir išbandė kitas regėjimo negalią lengvinančias priemones:
- kalbantį rankinį laikrodį,
- kalbantį kraujo spaudimo matavimo aparatą matuoklį,
- kalbančią skaičiavimo mašinėlę,
- baltąją lazdelę,
- skysčio lygio indikatorių.
Be to, vaikai apžiūrėjo Vaikų skaitykloje turimas knygutes, skirtas regėjimo sutrikimą turintiems vaikams: „Sparnuotosios raidės“ ir „Sigito Poškos Baltijos valdovė“. Taip pat susipažino su Brailio raštu. Kiekvienas pasirašė savo vardą paruoštuose maketuose pagal Brailio rašto abėcėlę. Vyko diskusija, kas kenkia akims ir ką reikia daryti, kad išsaugotume savo regėjimą, kokios priemonės palengvina regėjimo negalią turinčių žmonių kasdienybę.
Ši popietė vaikams suteikė daug įspūdžių, žinių, supratimą apie regėjimo negalią turinčių žmonių gyvenimą šiuolaikiniame pasaulyje.
Šis renginys prisideda prie projekto „Biblioteka visiems“.
Henrika Jokubauskienė, Vaikų skaityklos bibliotekininkė, J. Venckienės nuotr.
Turite klausimų?