Naujienos

Bibliotekos savanorės recenzija apie Paul Kalanithi knygą „Įkvėpti tylą“

2021 02 08

Kaip išsaugoti gyvenimo prasmę mirties akivaizdoje? Ko griebtis, kai į gyvenimą negailestingai įsibrauna liga? Ką reiškia susilaukti kūdikio, kai tavo gyvybė pamažu blėsta?

Ko gero, šių dienų aktualijoms itin tinkama knyga. Pandemijos akivaizdoje, kuomet jau niekur nereikia skubėti, galime susimąstyti apie tai, kas vyksta šiame pasaulyje už uždarų durų. Apie mūsų didžiųjų herojų, gydytojų, gyvenimą. Apie tai, kas ne visuomet parašoma ir ne visuomet pasakoma, tačiau yra išgyvenama. Tai autobiografinis pasakojimas apie tai, kaip neurochirurgijos aukštumas pasiekusiam ir vos 36-erių sulaukusiam daktarui Paului Kalanithi diagnozuojamas ketvirtos stadijos plaučių vėžys. Ne vienus metus gydęs mirštančiuosius, jis pats tampa pacientu, be jokios savigailos kovojančiu už savo gyvybę.

Pasakojime autorius neslepia, jog gana keista ilgus metus stebėti tas medicinines dramas, o dabar tapti pagrindiniu jų veikėju. Pasak jo, kuomet buvo jaunas rezidentas, pagrindinis jo siekis buvo ne gelbėti gyvybes – juk visi kada nors mirsime, - bet padėti pacientui ar jo šeimai suprasti mirtį, ar susigyventi su liga. 

Autorius siekia paaiškinti, jog medicina yra šventa, tačiau sunkiai įgyvendinama – ant savo pečių užsivertus kito žmogaus kryžių, kartais jo svoris gali ir sugniuždyti. Manau šis posakis puikiai perteikia tai, kad dažnai nesuvokiame, kiek tokių „kryžių“ gali nešti gydytojas ir kaip jam svarbus tas kiekvienas kryželis.

Ši knyga mane įkvėpė suprasti, jog žmogiškasis ryšys yra aukščiau visų negandų, bereikšmių pykčių, kad pacientai bei jų artimieji trokšta ne mokslinių žinių, bet paprasto egzistencinio autentiškumo, kurį kiekvienas turime rasti patys savyje. Tačiau visi mes darome klaidų ir tai yra žmogiška.

Knygoje gausu kritikos, galbūt ne tiek kritikos, kiek pastebėjimų sveikatos sistemai, kurių būdamos gydytojas nepastebėjo, tačiau netikėtai apsikeitus vietomis ir tapus pacientu – spragos tapo ryškios. 

Knygą rekomenduoju paskaityti visiems, kurie nori suprasti tikrąją žmogaus prigimtį, pajausti, ką reiškia būti gydytojo, tapusio pacientu vietoje, tiems, kurie nori suprasti, kas iš tiesų dedasi sveikatos specialisto mintyse ir ką reiškia atsidurti mirties akivaizdoje.

 Edita Ambrozaitė, Šilalės viešosios bibliotekos savanorė


Paskutinį kartą redaguota: 2021-02-08
Sveiki!
Turite klausimų?