Praėjusią savaitę Šilalėje lankėsi karybos apžvalgininkas, buvęs specialiųjų operacijų pajėgų karininkas, gynybos ir saugumo ekspertas, psichologas Aurimas Navys.
Pirmiausiai jis susitiko su Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazistais, o paskui vedė praktinius mokymus Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir jos filialų darbuotojams. Abiejų susitikimo tema – kova su dezinformacija ir pilietinis atsparumas. Lektorius, dažnai pasisakantis ne tik pastarosiomis temomis, bet ir kalbantis apie situaciją Ukrainoje įvairiose televizijos laidose, su šilališkiais pasidalijo savo žiniomis ir įžvalgomis, patarė, kaip kovoti su melagienomis, sąmoningai skleidžiama netikra informacija, bei kaip nepasiklysti tikrinant faktus.
A. Navys pateikė ne itin džiuginančią statistiką, kiek lietuvių apskritai yra linkę pasitikrinti faktus. Pasak lektoriaus, Lietuvoje tik 11 proc. žmonių pasitikrina, tarkim, socialiniuose tinkluose išgirstą informaciją. „Pagal šį rodiklį esame paskutiniai Europoje. Pirmieji šioje statistikoje – skandinavai, ten net daugiau nei 80 proc. piliečių informaciją tikrina. Vadinasi, 9 iš 10 lietuvių patiki viskuo, ką perskaito socialiniuose tinkluose“, – pabrėžė karybos apžvalgininkas.
Psichologiją studijavęs buvęs karininkas pateikė savo nuomonę, kodėl patikime tuo, kas sakoma. „Žmonės turi supaprastintą pasaulio modelį ir priima pasaulį ne tokį, koks jis yra, o tokį, kokį įsivaizduoja“, - akcentavo A. Navys. Anot jo, ar žmogus priims propagandą, melagienas priklauso nuo įvairių šių pagrindinių veiksnių: autoriteto, informacijos kanalų, įsitikinimų ir vertybių.
„Jei informaciją teikiantis žmogus mums yra autoritetas, vadinasi, informacija atrodys labiau tikėtina. Analogiškai yra ir su informacijos kanalu. Jei mūsų supratimu kanalas yra patikimas, vadinasi, jis sako tiesą. O jeigu per tą kanalą kalba autoritetas, tai išvis labai gerai. O vertybės turi būti transliuojamos tam, kad informacija, kurią pateikia autoritetas per patikimą informacijos kanalą atrodytų labiau įtikinamos. Kitaip sakant, žmonėms reikia kalbėti tokį tekstą, kuris savo vertybėmis būtų jiems artimas. Šį dalyką labai gerai žino ir naudoja Rusijos propaganda“, - aiškino A. Navys.
Pirmą kartą mūsų mieste viešėjęs A. Navys atsakė tiek į rūpimus gimnazistų, tiek į bibliotekininkų klausimus, kas yra propaganda, kaip ją atskirti, o taip pat apie karą Ukrainoje, kada tikėtina jis baigsis ir t.t.
Susitikimus organizavo VšĮ Pilietinio atsparumo iniciatyva ir Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Rima Norvilienė, Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vedėja, Ievos Tvaronavičiūtės nuotr.
Turite klausimų?