Naujienos

Aplankyti 1863 m. sukilėlių kapai Kirnių kaime

2023 06 16

Šiandien Šilalės viešosios bibliotekos darbuotojai aplankė ir pagerbė 1863 metų sukilėlių kapus Kirnių kaime (Pajūrio sen., Šilalės r.) ir taip pažymėjo šiemet minimas šio sukilimo 160-ąsias metines.

1863 metų sausio 22 dieną Varšuvoje prasidėjęs sukilimas prieš Rusijos imperijos valdžią, greitai išsiplėtė ir visoje Lietuvoje. Narsūs mūsų tautiečiai stojo į kovą už tėvynės laisvę, už ištrūkimą iš baudžiavinių santykių. Šie įvykiai šalies istorijoje paliko didžiulių randų: buvo uždrausta lietuviška spauda, prasidėjo masinės represijos, uždarytos mokyklos, katalikų bažnyčios, vienuolynai.

Sukilimas paliko pėdsakų ir Šilalės rajone. Turime du išskirtinės vertės istorijos paminklus – vietas, kuriose vyko žymesni 1863 m. sukilimo mūšiai. Vienas jų – Kirnių kaimas (Pajūrio sen.), antras – Laukuvos pašonėje esantys Riešketai. Deja, abiejuose kaimuose sukilėliai buvo skaudžiai nugalėti. Pirmiesiems smogta Kirnėse apsistojusiems vyrams, o nepraėjus nė dviem savaitėms, kitą triuškinantį pralaimėjimą sukilėliai patyrė netoli Laukuvos.

Paminklas, žymintis 1863 m. sukilėlių kapus Kirnėse, yra ant dešiniojo Jūros kranto, miško apsuptyje. Patogiausia kapus siekti keliaujant baidarėmis Jūra arba pėsčiomis brendant iš vienos upės pusės į kitą. Būtent pastarąjį kapų lankymo būdą ir pasirinko bibliotekininkai.

Masinėje kapavietėje Kirnėse palaidoti 147 sukilėliai, kurie kovojo vieno žymiausio sukilimo vadų – Boleslovo Dluskio Jablonovskio būryje. Istoriniuose šaltiniuose teigiama, jog šis dalinys yra laimėjęs daugiausiai kautynių su Rusijos kariuomene, o pats B. Dluskys yra vadinamas „geriausiu būrio vadu“ tarp visų Lenkijos ir Lietuvos sukilėlių.

1906 metais žemės plotelį su supiltu kapu nupirko vienas dvarininkas, kuris ir sutvarkė kapą, pastatė čia kryžių. Apie 1968 metus pastatytas akmuo, o 2012 metais ant šio akmens pritvirtinta paminklinė plokštelė už užrašu.

Prieš aplankant 1863 metų sukilėlių kapus Kirnių kaime, bibliotekininkai nuvyko į Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnaziją. Šios gimnazijos muziejuje yra saugomas iki mūsų dienų išlikęs Kirnės mūšio sukilėliui priklausęs kardas.

Riešketų kapinaites Šilalės viešosios bibliotekos atstovai aplankė dar šių metų sausį.

Informacinių išteklių ir metodikos skyriaus bibliografė kraštotyrai Vida Beržinienė susistemins surinktą kraštotyrinę ir vaizdinę medžiagą, lankant 1863 metų sukilimo vietas Šilalės rajone. Archyvinė informacija bus saugoma Šilalės viešojoje bibliotekoje, jog ji išliktų ateities kartoms.

Rima Norvilienė, Komunikacijos ir inovacijų skyriaus vedėja, autorės ir L. Šimutytės-Balčiūnienės nuotr.


Paskutinį kartą redaguota: 2023-06-16
Sveiki!
Turite klausimų?