Pažintinė ekskursija po Šilalės miestą aplankant biblioteką

Antradienis, 26 Lapkritis 2019 15:42

Praėjusį penktadienį šilališkiams surengta pažintinė ekskursija po Šilalės miestą. Taip buvo siekiama įdomiai paminėti Suaugusiųjų mokymosi savaitę ir supažindinti gyventojus su gimtojo miesto istorija, kultūros ir gamtos objektais, lankytinomis vietomis. Ekskursiją organizavo Šilalės viešoji biblioteka, Šilalės švietimo pagalbos tarnyba ir Šilalės suaugusiųjų mokykla.

Pažintinė ekskursija prasidėjo prie pirmosios Lietuvoje Kovo 11-ajai skirtos skulptūros „Laisvės šauklys". Anksčiau toje vietoje stovėjo iki šių dienų neišlikęs bibliotekos pastatas. Dabartinė biblioteka yra įsikūrusi visai netoli – vos už kelių namų.

Šilalės rajono biblioteka įkurta 1937 metais. Jai vadovauti buvo paskirtas pradinės mokyklos vedėjas Albinas Monstvila. Kiek pirmosiomis dienomis buvo bibliotekoje knygų – tikslių žinių nėra. Remiantis vietos gyventojų prisiminimais, 1940 m. pradžioje knygų fondas siekė apie 1000 tomų.

1941 metais prasidėjus karui, biblioteka sudegė. Liko tos knygos, kurios buvo pas skaitytojus. Tuometinio bibliotekos vedėjo Prano Didoro dėka pavyko surinkti kelis šimtus knygų. Rimtam darbui biblioteka atsikūrė tik 1945 m. rugsėjo mėnesį. Atkūrimo sąlygos buvo labai sunkios. Nebuvo reikiamų patalpų, trūko knygų, specialistų. O svarbiausia nebuvo žmogaus, kuris galėtų organizuoti darbą sudėtingu pokario metų laikotarpiu.

1950 m. Šilalės biblioteka tapo rajonine, o 1997 metais biblioteka tapo Šilalės rajono savivaldybės viešąja biblioteka, kuriai dabar priklauso 24 filialai kaimuose ir dar trys knygų nameliai.

Kuo Šilalės viešoji biblioteka žymi ir kuo išsiskiria iš kitų Lietuvos bibliotekų? Šilalės viešojoje bibliotekoje yra įrengtas pirmasis pabėgimo (galvosūkių) kambarys, pastatyta pirmoji ir kol kas vienintelė knygų skulptūra. Bibliotekoje taip pat renkama ir kaupiama informacija net apie 62 Šilalės rajone gyvenusius ar kūrusius žymius žmones.

Pažintinę ekskursiją vedusi Šilalės viešosios bibliotekos darbuotoja Rima Norvilienė papasakojo ir apie kitus Šilalės mieste esančius lankytinus objektus: Nepriklausomybės ąžuolą, vieną seniausių namų Šilalės mieste, Šilalės Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčią, buvusių Šilalės žydų sinagogą, Dariaus ir Girėno skverą, kuriame stovi didžiavyriams skirtas paminklas ir kt. Taip pat ji apžvelgė Šilalės miesto istoriją, žymius žmones, papasakojo kitų įdomių faktų: ar žinojote, kad dabartinė Šilalės bažnyčia yra penktoji, kad Šilalės miesto patriarchu yra laikomas Simonas Gaudėšius, o kad Šilalėje elektra įvesta tik prieš beveik 90 metų.

Tokie renginiai padeda ne tik kiek kitaip paminėti Suaugusiųjų mokymosi savaitę, bet ir leidžia iš arčiau susipažinti su Šilalės miestu, taip pat daugiau papasakoti apie biblioteką – kaip apie svarbią įstaigą, kurioje kaupiama informacija apie miesto istoriją ir taip prisidėti prie įstaigos įvaizdžio formavimo bei populiarinimo.

Rima Norvilienė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja, Erikos Gargasės nuotr.