Kraštiečio, unikalaus dailininko Vlado Žiliaus iliustracijų paroda

Trečiadienis, 29 Gegužė 2019 10:14

Jau nuo ketvirtadienio mūsų bibliotekoje veikia kraštiečio, unikalaus dailininko, ilgą laiką kūrusio Niujorke, Vlado Žiliaus (1939-2012) iliustracijų paroda.

V. Žilius gimė 1939 m. gegužės 13 d. Varsneliuose, Šilalės r. Mokėsi Telšių dailės mokykloje, 1964 m. Lietuvos dailės institute baigė grafikos studijas. 1965 m. dėstė piešimą M. K. Čiurlionio meno mokykloje, 1972 m. – Vilniaus inžineriniame statybos institute. Vėliau dirbo leidyklos „Vaga" Meno leidinių redakcijos vedėju, leidyklos „Mintis" vyr. dailininku. Sukūrė estampų ciklų („Vilniaus legendos", Taikinys"), ekslibrisų, piešinių, tapybos kompozicijų. Iliustravo knygas, apipavidalino kino filmą „Jausmai", J. Stavinskio pjesę „Spūsties valanda" (Klaipėdos dramos teatre).

1976 m. dailininkas emigravo į JAV, Niujorką. 1978-1991 V. Žilius dirbo tarptautinėje reklamos dizaino studijoje. Dalyvavo grupinėse parodose JAV, Kanadoje, Lietuvoje, surengė daug individualių parodų: Čikagoje, Niujorke ir kt. Nuo 1995 m. kūrė reljefus, erdvines skulptūras iš medžio, sintetinio stiklo ir metalo.

Dailininkas labai norėjo grįžti į Tėvynę, svajojo kaip grįžęs į tėviškę šienaus pievą prie gimtųjų namų ir „augins morkelių lysvę". Deja, vandalai nuniokojo tėvų sodybą, iš kurios beliko tik griaučiai.

V. Žiliaus kūrinių turi Tretjakovo galerija Maskvoje, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės, kiti Lietuvos muziejai, privatūs asmenys.

Stilistiškai V. Žiliaus kūryba yra įvairialypė – varijuojanti tarp abstraktakcionizmo. Menininkas nevengė ryškių, sintetinių – svetimų tradicinei ekspresyvaus kolorizmo lietuviškai dailės tradicijai – spalvų, dažnai naudojo ir blizgias spalvas, kūrė koliažus, erdvines struktūras, subtiliai ir ironiškai įpindavo kičo elementus.

Jo meninė mąstysena yra savita, neturinti analogų lietuviškos dailės kontekste. V. Žilius tikrai ėjo savo autentišku, nepramintu kūrybos keliu.

Menininkas iliustravo Maironio, Just. Marcinkevičiaus, M. Martinaičio, A. Baltakio, J. Degutytės, M. Sluckio ir kt. knygas.

Dailininkas palaidotas gimtojoje Žemaitijoje, Kaltinėnuose, šeimos kapavietėje.

Paroda veiks iki rugpjūčio 20 d.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Rima Norvilienė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja

Nuotraukoje - V. Žiliaus paveikslas