Velykinio margučio dažymas Pajūrio bibliotekoje

Nuo seno tikėta, jog margutis turi magiškos galios. Lietuvoje rasta margintų kiaušinių, kurie mus pasiekė dar iš XIII a. Mūsų krašte kiaušiniai dažniausiai marginami vašku. Ženklai bei margučių spalvos taipogi turi savitą reikšmę: saulutės – viltis, kad metai bus saulėti, žvaigždutės – laukams netrūks šviesos nei dieną, nei naktį, žalčiukai – pavasarį pabus gyvybė. Raudona kiaušinių, jų raštų spalva simbolizuoja gyvybę, žalia – bundančią augmeniją, geltona – prinokusius javus, juoda – žemę, mėlyna – dangų. Namuose saugomi margučiai turėdavo saugoti sodybą nuo Perkūno.

Tai vienas populiariausių Pajūrio miestelio bibliotekos vykdomų edukacinių užsiėmimų, kurio metu pasineriame į margučių marginimo karštu vašku magiją. Dažymas vyko balandžio 16- 9 dienomis.

Bibliotekoje su dalyviais aptarėme margučių marginimo tradiciją, šiuolaikinius ir tradicinius margučių marginimo būdus bei gilinomės į marginimo karštu vašku subtilybes: apžiūrėjome marginimo priemones, sužinojome, kaip jas pasigaminti, kokius kiaušinius geriausiai marginti, kaip juos paruošti, taip pat pristatyti pagrindiniai ornamento elementai, kompozicija ir simboliai.

Praktiniam marginimo etapui buvo skiriama didžioji užsiėmimo dalis. Kiekvienas dalyvis margino po 1-3 kiaušinius. Marginant pirmąjį kiaušinį, dalyviai praktiškai pabando uždėti vaško tašką ir brūkšnelį ant kiaušinio, komponuoti ornamentą, išgauti raštą. Margindami antrąjį kiaušinį, dalyviai drąsiau eksperimentavo, derino raštus ir pasinėrė į kūrybinį vyksmą. Kai kam ši dažymo technika buvo nauja patirtis, o kai kas jau turėjo įgūdžių. Edukaciniame užsiėmime dalyvauti galėjo visų amžiaus grupių atstovai: ir darželinukas, ir senjoras. Atsižvelgiant į dalyvių amžių, buvo pritaikomas užsiėmimo turinys. Pradinių klasių mokiniai daugiau orientuojami į procesą, o vyresniems jau keliami didesni uždaviniai – siekiama tikslesnio ornamento išpildymo ir komponavimo.

Visomis edukacinio užsiėmimo dienomis norinčių išmokti marginti velykaičius buvo tiek daug, kad reikėjo persikelti į gimnaziją, kadangi bibliotekos patalpos nepajėgė sutalpinti tokio didelio kiekio kiaušinių marginimo entuziastų. Edukacinis užsiėmimas taip pat buvo pravestas ir Jomantų bibliotekoje. Per visas keturias dienas biblioteką aplankė daugiau nei 100 lankytojų.

Rasa Griškienė, Pajūrio filialo bibliotekininkė, autorės nuotr.