Bibliotekos vadovė sėmėsi gerosios patirties Graikijoje

Antradienis, 30 Spalis 2018 17:34

Spalio 1-9 dienomis Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė kartu su kitų savivaldybių viešųjų bibliotekų vadovais, įgyvendindami Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos parengtą projektą, kurį dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba, lankėsi Graikijoje. Projekto dalyviai aplankė 9 Graikijos bibliotekas, susitiko ne tik su bibliotekų darbuotojais ir jų partneriais, bet ir su Graikijos bibliotekų asociacijos prezidente ir taryba.

Atėnų koledžo bibliotekoje mūsų bibliotekos direktorė dalyvavo konferencijoje, kurios metu Lietuvos SVBA prezidentė Danguolė Abazoriuvienė pristatė Lietuvos viešąsias bibliotekas, jų vykdomus projektus, pateikė statistinius duomenis, iškėlė veiklos problemas. Trumpai apie savo pasiekimus kalbėjo Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė, Kauno miesto Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos direktorė Nomeda Domeikienė, Šiaulių miesto viešosios bibliotekos direktorė Irena Žilinskienė ir Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė. Savo veiklomis, planais, keliamais tikslais ir siekiais dalijosi Graikijos bibliotekų asociacija.

Pažintis su Graikijos bibliotekomis prasidėjo atvykus į Atėnų centrinę ir vaikų biblioteką. Ši biblioteka gali didžiuotis ne tik savo praeitimi, nes čia buvo išleistas pirmasis Atėnų laikraštis, sukauptas didelis senosios periodikos fondas, kuriuo naudojasi mokslininkai ir studentai. Viena iš specifinių šios bibliotekos veiklos sričių – darbas su pabėgėlių vaikais. Nemažai laiko sąnaudų šios bibliotekos bibliotekininkai skiria ir periodikos skaitmeninimui.

Pirmoji Atėnų biblioteka yra skirta vaikams nuo 0 iki 6 metų. Čia naujos knygelės mažiesiems skaitytojams pristatomos teatro principu. Šalia veikia ir padalinys, kuris aptarnauja vaikus nuo 6 iki 15 metų amžiaus. Čia jaunieji skaitytojai gali vietoje žaisti įvairius stalo žaidimus, kartu su bibliotekininke dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, įvairiose programose.

Atėnų priemiestyje veikianti Agios Paraskevi Alekos Kontopoulos muziejus-biblioteka aptarnauja virš 7000 vartotojų. Muziejui pastatą su visais savo daiktais dovanojo žymus Graikijos dailininkas Alekos Kontopoulos, su sąlyga, kad šalia būtų pastatyta ir veiktų biblioteka. Ši biblioteka vykdo daug įdomių veiklų: kitų šalių literatūros pristatymai ir vietinių rašytojų kūrybos pristatymai, mokomasi kurti, rašyti, tapyti, taip pat oratorystės meno. Biblioteka organizuoja meno festivalius, sukviečiančius daug meno gerbėjų ir dalyvių ir yra unikali tuo, kad yra vienintelė Graikijoje, kuri veikia kartu dar ir kaip muziejus. Lankantis bibliotekoje buvome maloniai nustebinti. Mums čia parodė ir lietuvių autoriaus Sauliaus Kundroto knygą, išverstą į graikų kalbą.

Livadeijos viešoji biblioteka daug dėmesio skiria fotografijos mėgėjams, rengia kursus, seminarus, organizuoja savo darbuotojų parodas miestelio erdvėse. Ši biblioteka turi transportą ir su mobilia biblioteka važiuoja ir į atokesnes mokyklas, lanko visuomeninių organizacijų susirinkimus ir t.t. Savanoriai yra įkūrę bibliotekos pagalbininkų draugiją, kuri ne tik inicijuoja įvairias veiklas ir padeda jas įgyvendinti, bet ir renka visuomenėje lėšas bibliotekos veikloms vykdyti.

Nafplio miesto biblioteka saugo visus pirmosios gimnazijos, kuri buvusi pirmoji ne tik Nafplio mieste, bet ir visoje Graikijoje, leidinius. Šios bibliotekos fonduose galima rasti net 15 a. inkunabulų.

Aplankyta viešoji biblioteka „O Palamidis" ir Harvardo universiteto Helenistinių studijų centras. Ši ugdymo įstaigos biblioteka yra bazė atvykti studentams ir profesoriams vykdyti archeologijos studijas.

Aplankyta netradicinė biblioteka, įsikūrusi buvusiame cigarų fabrike. Dabar ten privatus menų centras, kuriame rado vietos ir biblioteka. Norint iš čia į namus pasiimti knygą, reikia susimokėti metinį bibliotekos lankytojo mokestį. Pasidomėjus, ar jie turi tokių lankytojų, kurie mokėtų pinigus, kad galėtų skolintis knygas, mums buvo paaiškinta, kad jie turi virš 200 pastovių lankytojų, kurie susimokėję nedidelį mokestį (40 Eur per metus), gali kada nori pasiimti reikiamas knygas. O kadangi šalia yra įsikūręs ir vaikų užimtumo kambarys ir meno dirbtuvėlės, ir kavinukė, tai jiems tiesiog patogu tai yra daryti būtent čia. Pradžioje šioje bibliotekoje buvo tik savininko (žurnalisto) knygų rinkiniai, vėliau daug knygų padovanojo draugai ir bičiuliai.

Paskutiniąją vizito dieną aplankėme gražią, neseniai iš atskirų padalinių į vieną sujungtą Keratsini-Drapetsona savivaldybės biblioteką. Nemažai erdvių yra pritaikyta įvairiems susitikimas organizuoti. Daugeliui patiko mini įrašų studijos įkūrimas ir panaudojimas. Kol dar veikė atskiros bibliotekos, viena iš jų buvo apdovanota už ES skaitmeninės visuomenės kūrimą, už darbą su žmonėmis, turinčiais negalią. Pasak mūsų pašnekovės ir pagrindinės vizito organizatorės Afroditės, jie susiduria su gyventojų senėjimo problema – jeigu anksčiau beveik 73 proc. skaitytojų jų bibliotekoje buvo vaikai, tai dabar – atvirkščiai, jų liko tik apie 30 proc. Kitose šalies bibliotekose to nėra. Tai labai priklauso nuo miestelių ir jose esančių bibliotekų geografinės padėties. Diskusijos dalyvius nustebino dar ir tai, kad vasarą, kai mokytojams nereikia dirbti mokyklose, jie mielai savanoriauja bibliotekose, dirba su atskiromis moksleivių grupėmis.

Vizito Graikijoje pabaigoje buvome mielai sutikti Nacionalinėje bibliotekoje. Mus sutikęs Generalinis direktorius Filippos Tsimpoglou pristatė bibliotekos istoriją, viziją, tikslus ir siekius. O kolegos palydėjo ir aprodė erdves, į kurias knygos iš senosios bibliotekos pastato pradėjo atkeliauti tik šių metų balandžio mėnesį. Mums pavyko patekti ir į erdves, kuriose naujam gyvenimui prikeliami senieji Graikijos rankraščiai. Nacionalinė Graikijos biblioteka, apsupta žaliuojančiu parku, kanalu, džiuginančiu lankytojus vasarą ir žiemą, nuolat besikeičiančia skulptūrų paroda, ir dar kvepianti naujais baldais visus sužavėjo. Vaikščiodami ant bibliotekos stogo – terasos, jausdami, kaip šnara smilgos, akis glosto nuostabi Atėnų panorama, supratome, kokios puikios sąlygos laukia šios bibliotekos lankytojų. Mums ji pasirodė įspūdinga, šviesi, atvirai išdėsčiusi net ir senas knygas.

Įgyvendindami projekto programą, lankėmės ne tik bibliotekose, bet vykome ir į žymiausias Graikijos vietoves susipažinti su Graikijos kultūra ir istorija. Aplankėme įstabųjį Akropolį, jo šventyklas ir Archeologijos muziejų, kur saugomi senosios Graikijos skulptūros šedevrai. Pabuvojome Delfuose – religiniame antikinės Graikijos centre, įsikūrusiame vaizdingame Parnaso kalno šlaite, kur pamatėme Apolono šventyklą, stadioną, Dioniso teatrą – pirmąjį akmeninį teatrą Graikijoje. Ekskursijų metu sustojome prie technikos paminklo – Korinto kanalo, kuris skiria Egėjo ir Jonijos jūras. Pertempti laivus sausuma buvo labai sudėtinga, todėl dar Nerono laikais iškastas 6 kilometrų ilgio kanalas, kuriuo ir dabar perplaukia laivai. Pervažiavę Korinto kanalą, gėrėjomės Peloponeso pusiasalio grožiu.

Vėliau apsilankėme nuostabia akustika garsėjančiame Epidauro teatre. Tai 12 tūkstančių vietų akustinio meno šedevras, išlikęs iki mūsų dienų. Šioje archeologinėje vietovėje 3 a. prieš Kristų buvo pastatyta didžiausia sanatorija – sveikatos šventykla. Šalia sveikatos šventyklos buvo pastatytas stadionas. Sveikdami žmonės jame sportuodavo, norėdami atgauti dvasines ir fizines galias.

Apsilankėme ir olimpiniame stadione, kuriame telpa 50 tūkstančių žiūrovų. 2004 metais čia vyko dalis Olimpiados renginių (šaudymas ir atletikos maratonas).

Baigėsi pilna įspūdžių kelionė ir pažintis su Graikijos bibliotekomis. Tačiau net neabejoju, kad projekto dalyviams naujos patirtys, pažintys, pasidalinimai, išgirstos ir užgimusios naujos idėjos dar ilgai lydės kasdieninėje veikloje. Juk tik dalindamiesi patirtimi, semdamiesi minčių iš kolegų, rasdami laiko atviriems pokalbiams ir diskusijoms, mes galime paskui save vesti tuos, kurie trokšta žinių, informacijos, patarimų.

Dėkojame Lietuvos kultūros tarybai, parėmusiai Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos parengtą projektą, kuris leido atrasti tokias skirtingas Graikijos bibliotekas ir susipažinti su senosios Graikijos kultūra, pamatyti, kaip ji yra saugoma ir vertinama šiomis dienomis. Tikime, kad gražus tarptautinis bendradarbiavimas tęsis ir toliau ir kolegas iš Graikijos pamatysime pas mus organizuojamoje tarptautinėje konferencijoje.

Vizitas į Graikiją suplanuotas neatsitiktinai, nes šiais metais Atėnai yra paskelbti Pasaulio knygų sostine, o kitais metais Atėnuose vyks Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (angl. International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) reikšmingiausias renginys, generalinė asamblėja – Pasaulio bibliotekų ir informacijos kongresas, kasmetinis pasaulinis profesinis įvykis, sukviečiantis daugiau kaip 3500 dalyvių iš daugiau kaip 130-ties šalių ir pasiūlantis profesinio tobulėjimo galimybių.

Astutė Noreikienė, Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė, autorės nuotr.