Kūrybos vakaras, skirtas kraštietei Petronėlei Gerlikienei

Ketvirtadienis, 18 Sausis 2018 17:38

Šilalės kraštas užaugino Pasaulio Naiviojo meno kūrėją ir tautodailininkę Petronėlę Gerlikienę (1905 – 1979). Iš Mažrimų kaimo kilusios neeilinės asmenybės kūryba sausio 18 dieną pristatyta Šilalės viešojoje bibliotekoje. Istorikė Joana Viga Čiplytė ir menininkės vaikaitės Darijus Gerlikas susirinkusiuosius Skaitytojų aptarnavimo skyriuje supažindino su albumu „Petronėlė Gerlikienė", kvietė apžiūrėti tapybos darbus.

Petronėlę nuo jaunystės traukė rankdarbiai. Siuvinėjo užuolaidas namų langams, kilimėlius. Vėliau pradėjo intensyviai siuvinėti kilimus, tapyti. Jos darbai ėmė sulaukti aukštų įvertinimų. 1985 metais menininkė įrašyta į Pasaulio Naiviojo meno enciklopediją, o 2004 metais – į Visuotinę lietuvių enciklopediją. Beje, būtina paminėti, kad kurti P. Gerlikienė pradėjo gana vėlai, būdama 64 metų.

1979 metais buvo išleistas personalinės parodos katalogas, 2005 metais, pažymint P. Gerlikienės 100-ąsias gimimo metines, Lietuvos tautodailininkų sąjunga išleido didelės apimties dailės albumą ,,Petronėlė Gerlikienė. Siuvinėti kilimai. Tapyba". Knyga iliustruota darbų nuotraukomis bei fotografijomis iš Petronėlės šeimos asmeninio albumo.

Šiuo metu menininkės P. Gerlikienės palikimą saugo vaikaičiai Jurgita ir Darijus Gerlikai. Dalį darbų turi įsigijęs Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Rokiškio krašto muziejus, privatūs asmenys.

Renginio metu daug ne tik daug pasakota apie P. Gerlikienės gyvenimą, kūrybos vingius, adata siuvinėtus vilnonius kilimus, tapybos darbus, bet ir pristatyta D. Gerliko juvelyrikos kūriniai – LDK valdovų žiedai. Tarp atkurtų eksponatų galima rasti kunigaikščio Vytauto, Barboros Radvilaitės, šv. Kazimiero, vyskupų žiedus.

Už jaukų ir įdomų vakarą renginio iniciatoriams ir dalyviams padėkojo Šilalės viešoios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė.

Rima Norvilienė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja, autorės nuotr.