Europos dienos šventė Šilalėje

Pirmadienis, 15 Gegužė 2017 17:27

Šiemet Šilalėje Europos diena buvo švenčiama jubiliejinį 10-ąją kartą. Ta proga net keturias dienas vyko įvairūs renginiai: susitikimas su žurnaliste, fotografe ir keliautoja Berta Tilmantaite, Agnės Gilytės seminaras apie stilių madą, kasdienį ir dalykinį įvaizdį, šokio spektaklio „Eglė žalčių karalienė" premjera, I-asis Europos dienos krepšinio turnyras, interaktyvios Europos sporto žaidynės. Taip pat šalia bibliotekos sukurta žvaigždžių alėja, supažindinanti su svarbiausiomis datomis ES, Lietuvoje ir Šilalės krašte, nupieštas milžiniškas gatvės kryžiažodis. Veikė interaktyvi užduočių ir galvosūkių erdvė „Pabėgimo kambarys". Buvo sukurtas specialus Europos šalių patiekalų meniu, kurį buvo galima išbandyti kavinėje „Pipiras".

Veikė informacinis stendas

Jubiliejinei Europos dienai Šilalėje paminėti, Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka pagamino specialų informacinį stendą, žymintį, kad gegužės 9 dieną yra švenčiama Europos diena. Prie šio stendo praeiviai fotografavosi ir kėlė savo nuotraukas į socialinius tinklus.

Šokio spektaklis „Eglė žalčių karalienė"

Specialiai Europos dienai Šilalės šokių studija „Salto" sukūrė šokio spektaklį pagal Salomėjos Nėries pasaką „Eglė žalčių karalienė". Originalus scenarijus, choreografija, scenos rūbai ir muzika pakvietė žiūrovus išties unikaliam reginiui.

Per šokį šilališkiai supažindinti su viena žymiausių bei unikaliausių lietuvių liaudies pasakų „Eglė žalčių karalienė" ir lietuvių liaudies kultūros palikimu. Parodyti mūsų šalies kultūros išskirtinumą ir autentiškumą, tautosakos unikalumą, lietuvių liaudies papročius ypač aktualu minint Romos sutarties 60-metį.

Susitikimas su multimedijų žurnaliste B. Tilmantaite

Didelio Šilalės rajono gyventojų susidomėjimo sulaukė susitikimas su profesionale fotografe, multimedijų žurnaliste ir keliautoja Berta Tilmantaite „Žemėlapiai ir istorijos". Ji mielai pasidalijo savo sėkmės istorija apie „kelią ir darbą, darbą kelyje ir kelią dėl darbo".

B. Tilmantaitė – laisvai samdoma fotografė ir žurnalistė, kurios kuriamos istorijos skirtingose pasaulio šalyse pasakoja apie žmogaus ir gamtos ryšį, socialines problemas, įvairias mažumas ir bendruomenes.

B. Tilmantaitė keliauja po pasaulį ir rengia fotopasakojimus iš Sibiro, Irano, Afganistano, Indijos, Malaizijos ir kitų šalių. Ji tapo pirmąja Lietuvos fotografe, kurios nuotraukos buvo publikuotos prestižiniame žurnale „National Geographic". Iki tol tai nepavyko padaryti nei vienam Lietuvos fotografui. Šiuo metu ji vadinama viena žinomiausių kelionių fotografų iš Lietuvos. Beje, Berta yra viena iš kelionių knygos „Azija be sienų" bendraautorė.

Berta savo kuriamus pasakojimus publikuoja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio spaudoje, taip pat yra pelniusi įvairių apdovanojimų tarptautiniuose konkursuose bei festivaliuose. 2016 metais B. Tilmantaitė buvo apdovanota Šilalės rajono savivaldybės nominacija „Pagarbos lašas".

Prieš du metus Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje buvo eksponuojama B. Tilmantaitės debiutinė fotografijų paroda „Vandenyno žmonės". Šiame fotografijų cikle pasakojama apie nykstančią etninę grupę – jūros klajoklius arba tiesiog valčių gyventojus, kurie klaidžioja po tropinius vandenis arba apsistoja mažuose nameliuose, įtvirtintų ant koralo rifų ar salose. Paroda apkeliavo daugelį Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos filialų, taip pat buvo eksponuojama Klaipėdoje ir Tauragėje

Stilistės Agnės Gilytės seminaras

Viena garsiausių Lietuvos stilisčių, knygos „Spintologija" autorė Agnė Gilytė su pusšimčiu šilališkių pasidalino savo žiniomis apie dalykinės aprangos reikšmę įvaizdžiui, protokolinius aprangos reikalavimus įstaigoje ir oficialių renginių metu, kalbėjo apie kasdienio individualus stiliaus formavimą. Šilalėje panašaus renginio nėra buvę, todėl sulaukta labai didelio dėmesio – jau per pirmąją valandą nuo skelbimo paviešinimo užpildytos visos vietos.

Šis seminaras iš mados, įvaizdžio ir stiliaus perspektyvos padėjo pažvelgti į šiuolaikinę europietę moterį, sustiprinti pasitikėjimą savimi ir įdomiai paminėti Europos dieną.

Gatvės kryžiažodis

Ant šaligatvio šalia Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro Jaunimo Europos komandos narė Gabija Aurylaitė su komanda nubraižė kryžiažodį su klausimais apie ES. Kryžiažodžio klausimai buvo susiję su Romos sutartimi ir svarbiausiais ES įvykiais per šį laikotarpį. Smagu, kad pavyko įtraukti šilališkius į interaktyvų kryžiažodžio sprendimą atviroje erdvėje.

ES žvaigždžių alėja

Siekiant supažindinti Europos dienos dalyvius su svarbiausiais ES istorijos faktais, pabrėžiant Romos sutarties 60-metį, Erazmus+ 30-metį, Atkurtos Lietuvos šimtmetį, Šilalės viešosios bibliotekos 80-metį ir pan., ant šaligatvio prie bibliotekos „įkurdintos" 8 žvaigždės. Ši žvaigždžių alėja tapo ryškiu miesto akcentu, įdomiai ir patraukliai pasakojančiu apie ES.

Kvietė paragauti Europos šalių patiekalų

Europos dienos proga šilališkiai buvo kviečiami paragauti net 11 skirtingų Europos šalių valgių. „Paskanauti" Ispanijos, Nyderlandų, Vengrijos, Italijos, Švedijos ir kitų Europos šalių patiekalų šilališkiai galėjo gegužės 9 dieną kavinėje „Pipiras".

Ši maitinimo įstaiga ir jos šefas Justinas Nausėda sutiko padėti įgyvendinti netradicinę Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos idėją ir specialiai Europos dienai sukurti meniu su Europos šalių patiekalais.

Ši idėja sulaukė didelio susidomėjimo tiek viešinant renginį facebook, bet ir pietų metu.

I-asis Europos dienos krepšinio 3x3 turnyras Šilalėje

Dalyvauti šventiniame krepšinio turnyre buvo kviečiami jaunuoliai iš visų 12 Šilalės rajono ugdymo įstaigų, krepšinio būrelių, Šilalės sporto mokyklos.

Iš viso sulaukta 18 komandų, kurie varžėsi keturiose amžiaus grupėse:12-14, 15-16, 17 ir daugiau merginų grupė. Varžybos vyko Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos sporto salėje.

Nugalėtojai apdovanoti medaliais ir taurėmis.

Tikimasi, kad krepšinio turnyras pats tradiciniu.

Interaktyvios Europos sporto žaidynės

Siekiant įdomiai paminėti Europos dieną, bibliotekoje surengtos interaktyvios sporto žaidynės. Interaktyvioje jaunimo erdvėje, kurioje yra žaidimų konsolė X'box, jaunuoliai buvo kviečiami pasivaržyti interaktyviose sporto rungtyse: slidinėjimas, bėgimas, futbolas, lauko tenisas, tinklinis ir žirgų lenktynės. Tai naujas žaidimo būdas ir įdomus laisvalaikio praleidimas, kuris skatina domėtis skaitmeniniais įrenginiais ir naujausiomis technologijomis.

Sporto žaidynių nugalėtojai apdovanoti prizais – įvairiais vaikams skirtais ES literatūros leidiniais, ES atributika.

Pabėgimo kambarys „Pabėgimas į Europą"

Praėjusiais metais bibliotekoje per Europos dieną duris atvėrė pabėgimo kambarys, dar vadinamas iššūkių, užduočių ar galvosūkių kambariu. Šis naujas intelektinis žaidimas sulaukė didžiulio dėmesio. Jame apsilankė šimtai jaunuolių grupių, taip pat šeimų. Šis interaktyvus kambarys vėl buvo atidarytas gegužės mėnesį, taip siekiant išsaugoti veiklos tęstinumą.

Pabėgimo kambarys skirtas geriau įsijausti į pabėgėlio vaidmenį, jo patiriamus jausmus, emocijas. Dalyviai kambaryje yra užrakinami grupelėmis ir turi per nustatytą laiką sugalvoti, kaip iš jo pabėgti. Reikia spręsti užduotis, ieškoti įvairių užuominų, atsakyti klausimus apie Europos šalis. Pavykus išsilaisvinti, patenkama į Europą, nepavykus – tenka grįžti į gimtąją šalį. Pabėgimo kambario tematikai sustiprinti, yra sukurta įsivaizduojama pabėgėlio aplinka su tam tikrais daiktais, tam tikra emocine atmosfera.

Padėka partneriams

Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka dėkoja visiems, prisidėjusiems prie jubiliejinės Europos dienos įgyvendinimo: Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijai, Šilalės šokių studijai „Salto", Šilalės rajono savivaldybės kultūros centrui, Šilalės sporto mokyklai, kavinės „Pipiras" personalui, Jaunimo Europos komandos narei G. Aurylaitei, gėlių salonui „Gėlininkai", UAB „Eurobiuras".

Europos dienos renginius Šilalėje finansavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

Rima Norvilienė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja ir Europos dienos Šilalėje organizatorė