Apie bibliotekos darbą karantino metu: kasdienybė ir naujovės

Trečiadienis, 13 Gegužė 2020 11:03

Sušvelninus karantino sąlygas, nuo š. m. balandžio 29 d. Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka pradėjo aptarnauti skaitytojus bekontakčiu būdu, t.y. perduodant iš anksto telefonu ar el. paštu užsakytas knygas ir spaudos leidinius per įstaigos pirmojo aukšto langą. Beje, per pirmąsias dvi skaitytojų aptarnavimo dienas išduota per 250 leidinių.

Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos filialai skaitytojų aptarnavimą bekontakčiu būdu pradėjo šiek tiek vėliau, nuo gegužės 4 d.

Bekontakčiu būdu Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir jos filialai skaitytojus aptarnaus ir knygų skolinimo, dokumentų kopijavimo ir spausdinimo paslaugas nuotoliniu būdu teiks iki gegužės 25 d. Lankytojai Šilalėje aptarnaujami nuo 11 iki 16 val., o rajono bibliotekose – jų darbo metu.

Remiantis 2020 m. gegužės 8 d. sveikatos apsaugos ministro sprendimu, Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir toliau nebus galima teikti periodinių leidinių skaityklų, atvirųjų fondų, vaikų bibliotekų (išskyrus knygų išdavimą) paslaugas. Tačiau gera žinia, kad leidžiama naudotis kompiuterių, interneto paslaugomis. Todėl nuo š. m. gegužės 18 d. Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje duris atvers Interneto skaitykla, kuri yra pirmame įstaigos aukšte. Į kitus aukštus lankytojai kol kas nebus neįleidžiami ir fiziniu būdu neaptarnaujami.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo ateinančio pirmadienio patekimas į Interneto skaityklą bus ribojamas. Vienu metu kompiuteriais su nemokama viešojo interneto prieiga galės naudotis tik du lankytojai, kurie turės laikytis 2 m atstumo, dėvėti apsaugines kaukes ir pirštines. Darbuotojai jau yra pasiruošę po kiekvieno seanso dezinfekuoti lankytojų darbo vietas.Kaip vykdomas knygų ir spaudos leidinių užsakymas?

a) per el. bibliotekos katalogą, adresu http://www.silalesbiblioteka.lt/lt/knygu-straipsniu-paieska ir www.ibiblioteka.lt

b) telefonu (8 449) 74 302 (Suaugusiųjų aptarnavimo skyrius), tel. (8 449) 74 298 (Vaikų literatūros skyrius);

c) el. paštu: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. (Suaugusiųjų aptarnavimo skyrius), Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. (Vaikų literatūros skyrius).

d) Kiekviename filiale, kurių kontaktus rasite čia: http://silalesbiblioteka.lt/lt/strukturairkontaktai/filialai

e) Kopijavimo ar spausdinimo paslaugos (mokamos) teikiamos susitarus telefonu (8 449) 74 303 (Šilalės viešojoje bibliotekoje) ir perduodamos tokiu pat būdu, kaip ir užsakyti leidiniai.

Užsakyti dokumentai yra paskirstomi pagal skaitytojo pažymėjimo numerį ir sudedami kiekvienam skaitytojui į atskirą maišelį ant Šilalės viešosios bibliotekos pirmojo aukšto palangės, o filiuose – sutartu laiku, kuomet maišelis su knygomis paliekamas prie bibliotekos durų. Jei užsakomas leidinys, kuris neskolinamas į namus arba skolinamas paliekant užstatą, lankytojas pinigus reikalingus leidiniui gauti, perduoda užspaudžiamame maišelyje.

Leidiniai, pasiskolinti į namus, Šilalėje grąžinami bekontakčiu būdu, pasinaudojant knygų grąžinimo įrenginiu, o filialuose – atvykus prie filialo ir paskambinus telefonu filialų darbo laiku.

Lankytojai eilėje prie rezervuotų ir užsakytų dokumentų skolinimo paslaugos vietų turi laikytis saugaus ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo vienas nuo kito. Nerekomenduojama lankytis rizikos grupės asmenims (vyresnio nei 60 m. amžiaus asmenims ir (arba) sergantiems lėtinėmis ligomis, nurodytomis Sunkių lėtinių ligų, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-483 „Dėl Sunkių lėtinių ligų, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu asmeniui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, sąrašo patvirtinimo".

Bibliotekos darbuotojai, lankytojams teikiantys užsakytų ir rezervuotų leidinių paslaugas, dėvi asmenines apsaugos priemones (medicininę kaukę, veido skydelį, pirštines). Lankytojų taip pat paprašoma dėvėti apsaugines kaukes ir pirštines.

Skaitytojų grąžinti leidiniai yra „karantinuojami"

Visi grąžinami leidiniai dezinfekuojami ir 72 val. laikomi karantine polietileno maišuose. Grąžinti leidiniai iš pradžių karantinuojami, tik po to išbraukiami iš skaitytojo formuliaro. Skolintis karantinuojamų leidinių negalima.

Nuotoliniu būdu teikiamos paslaugos

Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka teikia ne tik knygų ir spaudos leidinių skolinimosi, kopijavimo ir spausdinimo, bet ir kitas paslaugas. Nuotoliniu būdu teikiamos konsultacijos el. paslaugų (e. bankininkystė, apsipirkimas internetu) klausimais. Taip pat organizuojami virtualūs literatūriniai konkursai, žinių viktorinos, virtualios parodos, skaitmeninio raštingumo mokymai nuotoliniu būdu. Biblioteka yra parengusi sąrašą veiklų, kuriomis galima pasinaudoti neišeinant iš namų: skaityti el. knygas, žiūrėti filmus, savarankiškai tobulinti skaitmeninius įgūdžius, žaisti interaktyvius žaidimus. Visą naujausią informaciją apie teikiamas paslaugas galima rasti bibliotekos interneto svetainėje www.silalesbiblioteka.lt ir įstaigos facebook puslapyje.

Ir toliau gaminame apsauginius veido skydus

Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka tęsia apsauginių veido skydų 3D spausdintuvais gamybą.

Veido skydų poreikis yra didelis. Nuolat sulaukiame skambučių iš įvairių sričių specialistų, kurie dirbdami turi tiesioginį kontaktą su žmonėmis. Mūsų spausdintuvai dirba valandų valandas, stengiamės kuo sparčiau gaminti apsaugines priemones. Vienam veido skydo laikikliui atspausdinti reikia daugiau nei dviejų valandų. Šiek tiek laiko užima ir skaidrios plėvelės tvirtinimas, kiti veido skydų surinkimo darbai.

Lietuvos viešosios bibliotekos gydytojams padovanojo virš 7000 apsauginių veido skydų, mūsų biblioteka – apie 50. Skydų padovanojome veterinarijos gydytojams, Šilalės kultūros centro darbuotojams, taip pat apsaugos priemonėmis aprūpinome rajono bibliotekininkus.

Rima Norvilienė, Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja, autorės, L. Šimutytės-Balčiūnienės ir R. Griškienės nuotr.